W jaki sposób można przeprowadzić badanie poziomu cukru?
Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą powinny codziennie kontrolować u siebie poziom cukru we krwi. Najprostszą do tego metodą jest korzystanie z glukometru. Urządzenie to pozwala na szybkie uzyskanie pomiaru poziomu cukru we krwi z nakłutej opuszki palca. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej tłumaczymy, na czym polega badanie poziomu cukru we krwi przy użyciu glukometru oraz jakie jest znaczenie tego badania. Wskazujemy także jakie objawy mogą być wskazaniem, że u pacjenta bez zdiagnozowanej cukrzycy może występować podwyższony poziom cukru we krwi.
O czym trzeba pamiętać podczas samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi?
Codzienne korzystanie z glukometru to podstawowy element kontroli swojego stanu zdrowia przez diabetyków, czyli osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą. Przed rozpoczęciem pomiaru należy pamiętać o przygotowaniu kilku podstawowych rzeczy. Należą do nich przede wszystkim: glukometr wraz z jednorazową igłą lub automatycznym nakłuwaczem, jednorazowe paski testowe oraz kawałek suchej waty lub wacik kosmetyczny. Przed przystąpieniem do wykonania pomiaru trzeba też sobie przygotować miejsce, w którym się go wykona. Miejsce powinno być czyste i umożliwiać zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich wskazanych akcesoriów. Przed pobraniem krwi z opuszki palca koniecznie trzeba też dokładnie umyć ręce wodą i mydłem. W trakcie tej czynności należy delikatnie rozcierać opuszki palców, w celu ułatwienia sobie późniejszego wykonania badania poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych.
Zasady prawidłowego korzystania z glukometru
Przed wykonaniem pierwszego pomiaru poziomu cukru we krwi z użyciem glukometru, należy dokładnie przeczytać instrukcję urządzenia. Każdego dnia pomiar powinien być wykonywany z opuszki innego palca. Glukometr włącza się automatycznie po wsunięciu do niego paska testowego lub po wciśnięciu odpowiedniego przycisku. Pasek testowy składa się z dwóch części: na jednym końcu znajduje się pole reaktywne, na które nanosi się kroplę krwi, natomiast drugi koniec umieszcza się w glukometrze, w celu umożliwienia urządzeniu odczytu wyniku badania stężenia glukozy we krwi.
W trakcie badania należy nakłuć automatycznym nakłuwaczem lub igłą wybrany opuszek palca. Pierwszą kroplę krwi trzeba wytrzeć wacikiem, a drugą wypełnić pole reaktywne na pasku testowym. Jak widać badanie glukometrem jest bardzo proste. Żeby mieć wgląd w to, jak zmienia się poziom stężenia cukru we krwi, każdy odczytany wynik testu warto jest notować.
W jakich przypadkach warto się zgłosić na pomiar poziomu cukru do gabinetu lekarskiego?
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej ludzi. Niektórzy pacjenci przez długi czas mogą mieć ją niezdiagnozowaną, co oczywiście stanowi duże zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia, ale także dla życia. Badanie poziomu cukru we krwi powinno być wykonywane okresowo w ramach rutynowej kontroli. Istnieją też wskazania do mierzenia poziomu cukru we krwi, które są związane z ogólnym stanem zdrowia i z zaobserwowanymi u siebie niepokojącymi objawami, które mogą być związane z hiperglikemią. Należą do nich m.in. zwiększona senność, częste oddawanie moczu, nawracające bóle głowy, zaburzenia widzenia, wzmożone pragnienie i suchość skóry.