Profilaktyka miażdżycy - nie lekceważ choroby
Przez lata w ciele każdego człowieka może się rozwijać wiele różnych chorób. Jednym z większych zagrożeń jest miażdżyca, czyli przewlekła choroba zapalna tętnic. Głównym skutkiem rozwoju zmian miażdżycowych jest powstawanie w ścianach tętnic tzw. blaszek miażdżycowych. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki medycznej Medan w Jarocinie opisujemy, na czym polega miażdżyca, jakie są główne przyczyny jej powstawania, jakie mogą być jej objawy oraz co można zrobić, żeby zapobiec jej rozwojowi.
Na czym polega miażdżyca?
Miażdżyca to często występująca choroba tętnic, która z czasem prowadzi do zwężenia ich światła i ograniczenia w ten sposób ilości doprowadzanych do narządów wewnętrznych tlenu i składników odżywczych. Przyczyną zwężenia światła tętnic jest wspomniana we wstępie blaszka miażdżycowa, która doprowadza do ograniczenia przepływu krwi i w konsekwencji także do niedotlenienia narządów.
Do rozwoju miażdżycy może zacząć dochodzić już w młodości, także u dzieci. Na początku jednak miażdżyca przebiega bezobjawowo. Objawy pojawiają się później, u mężczyzn mniej więcej w okolicach 50. roku życia, natomiast u kobiet po menopauzie. Z tego względu tak ważne jest zgłaszanie się na wizyty kontrole do gabinetu kardiologicznego i regularne przeprowadzanie zalecanych badań kontrolnych.
Jakie są przyczyny miażdżycy?
Wraz z rozwojem miażdżycy dochodzi do powolnego gromadzenia się w ścianach tętnic przenikających z krwi substancji, czyli m.in. cholesterolu i tzw. monocytów. Duża ilość tzw. złego cholesterolu jest więc jedną z najważniejszych przyczyn powstawania miażdżycy. Ważną rolę odgrywają więc wszystkie działania, które temu sprzyjają. Należą do nich głównie stosowanie nieprawidłowo zbilansowanej diety, zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia oraz palenie papierosów. Innymi czynnikami, które mają wpływ na rozwój miażdżycy, są jeszcze wiek oraz czynniki genetyczne. Częściej miażdżyca rozwija się u osób, które mają przypadki choroby w najbliższej rodzinie.
Objawy miażdżycy
Objawy miażdżycy zależą od tego, w których miejscach doszło do ograniczenia dopływu krwi. W zależności od tego miażdżyca może mieć negatywny wpływ na działanie różnych narządów. Do najczęściej występujących objawów choroby należą:
- ból wieńcowy,
- zwężenie tętnic szyjnych i kręgowych,
- chromanie przestankowe,
- tętniaki aorty,
- udar mózgu,
- zawał serca.
Jak zapobiegać miażdżycy?
W profilaktyce miażdżycy konieczne jest zadbanie o ograniczenie czynników, które mają największy wpływ na rozwój choroby. W pierwszej kolejności na pewno trzeba rzucić palenie i zadbać o to, aby stosować prawidłowo zbilansowaną dietę. Warto w tym celu ograniczyć ilość tłustych potraw i czerwonego mięsa, natomiast zacząć spożywać produkty zbożowe, warzywa, owoce oraz ryby i owoce morza. Ważne jest też zapewnienie sobie odpowiedniej ilości ruchu. Każdy pacjent powinien mieć przynajmniej 150 minut wysiłku fizycznego tygodniowo.