Poznaj objawy zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi
Zbyt wysoki poziom cukru, czyli glukozy we krwi, to oznaka cukrzycy. Nieprawidłowym wynikom pomiaru poziomu cukru może towarzyszyć wiele różnego typu objawów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, co to jest hiperglikemia, przedstawiamy najczęstsze przyczyny zwiększenia poziomu glukozy we krwi oraz opisujemy, jakie są najczęstsze związane z nim objawy.
Co to jest hiperglikemia?
Hiperglikemia potoczne często jest nazywana przecukrzeniem. Jest to stan, w którym stężenie glukozy w surowicy krwi przekracza górną granicę zakresu referencyjnego, czyli określonej normy. Według normy prawidłowy poziom glukozy w surowicy na czczo wynosi między 3,9 a 5.5 mmol/l. Podwyższenie tej wartości najczęściej jest związane z zaburzeniami wydzielania lub działania insuliny i jest podstawą do zdiagnozowania u pacjenta cukrzycy.
Przyczyny podwyższenia poziomu glukozy we krwi
Stwierdzenie hiperglikemii podczas mierzenia poziomu cukru jest zawsze związane z defektem wydzielania lub działania insuliny. Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy. Cukrzyca typu 1 jest spowodowana autoimmunologicznym procesem, który prowadzi do zniszczenia komórek trzustki, których zadaniem jest wydzielanie insuliny. Taka forma cukrzycy odznacza się całkowitym brakiem insuliny. Z kolei w cukrzycy typu 2 decydującą rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Przyczyną hiperglikemii może być w niej otyłość i brak należytej aktywności fizycznej. W tym typie cukrzycy hiperglikemia jest związana z narastającym upośledzeniem wydzielania insuliny. Te dwa typu cukrzycy są najczęściej występującymi. W niektórych przypadkach hiperglikemia i związane z nią objawy mogą być spowodowane np. różnego typu defektami genetycznymi, działaniem niektórych leków lub powstającymi u kobiet w ciąży zmianami hormonalnymi.
Jakie są możliwe objawy hiperglikemii?
Wysoki cukier, czyli hiperglikemia, może dawać wiele różnych objawów. Ich dokładny zestaw może zależeć m.in. od przyczyny zwiększenia poziomu glukozy oraz od dynamiki choroby. Bywają także przypadki, że niezdiagnozowana cukrzyca przez dłuższy czas przebiega całkowicie bezobjawowo, jednocześnie jednak po pewnym czasie może się objawić w postaci rozwoju wielu przewlekłych powikłań.
U większości pacjentów jednak hiperglikemia od razu łączy się z wieloma objawami. Do najczęstszych należą np. częstomocz, uczucie suchości w jamie ustnej i wzmożone pragnienie. Często u pacjentów obserwowane są również objawy odwodnienia, czyli przede wszystkim suchość skóry i śluzówki czy zmniejszenie elastyczności skóry. W wielu przypadkach następuje spadek masy ciała, ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia i wzmożona senność, a także skłonność do ropnych zakażeń skóry oraz do infekcji układu moczowo-płciowego.