Po czym poznać nadchodzącą menopauzę?
Obserwujesz u siebie nieregularne miesiączki? A może zmagasz się z wahaniami nastroju, nagłymi uderzeniami gorąca, intensywnym poceniem się, bezsennością czy przybieraniem na wadze? Nadchodzącą menopauzę zapowiadać będzie również suchość pochwy, ból podczas seksu, a także zwiększona podatność na infekcje intymne. Sprawdź, czym właściwie jest menopauza i jak sobie z nią radzić.
Menopauza, czyli co?
Menopauza to okres, kiedy gruczoły płciowe kobiety stopniowo przestają produkować kobiece hormony płodności, czyli estrogen oraz progesteron, co wynika z ustania jajeczkowania i miesiączkowania. W wyniku zachodzących w organizmie kobiety zmian następuje zmniejszenie poziomu nawilżenia pochwy oraz zmniejszenie grubości wyściełającego ją nabłonka. O przekwitaniu mówi się, jeśli miesiączka nie pojawi się przez okres co najmniej roku, co ma miejsce między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia.
Jak rodzić sobie z menopauzą?
Przekwitanie to szczególnie trudny okres w życiu kobiety, ze względu na szalejącą w jej organizmie burzę hormonalną, negatywnie działającą również na psychikę. Aby złagodzić objawy przekwitania zaleca się stosowanie preparatów roślinnych, a w przypadku wyjątkowo nasilonych i uciążliwych objawów poleca się zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej, polegającej na regularnym podawaniu syntetycznych hormonów: estrogenów i progesteronu. HTZ nie powinno się jednak rozpoczynać u kobiet, mających więcej niż sześćdziesiąt lat i które przeszły menopauzę więcej niż dziesięć lat przed rozpoczęciem terapii. W walce z suchością pochwy pomogą natomiast pierścienie dopochwowe, globulki, kremy czy maści, uwalniające estrogeny bezpośrednio w pochwie.
Ponadto kobietom przechodzącym menopauzę zaleca się suplementację witaminy D oraz dietę bogatą w wapń i zielone warzywa. Źródłem wapnia, ważnego dla osłabionych kości, są także figi, nasiona, pestki oraz ryby morskie.
Warto w okresie menopauzy poddawać się regularnym badaniom lekarskim, które pozwolą określić ogólny stan organizmu, a także poziom wapnia, co z kolei powozili określić stan kości.