Które witaminy w nadmiarze mogą zaszkodzić?
Gdy w naszym organizmie dochodzi do nadmiaru konkretnej witaminy, to występuje zjawisko hiperwitaminozy. Może to być sytuacja bardzo groźna dla zdrowia. Czy jednak wiemy, jakie witaminy mogą do takiego stanu doprowadzić? Jak odpowiednio prowadzić suplementację, aby sobie nie zaszkodzić oraz w jaki sposób będzie się objawiała hiperwitaminoza? Co musisz wiedzieć?
W przypadku jakich witamin może dochodzić do hiperwitaminozy?
Taki stan jak hiperwitaminoza z pewnością będzie wymagał wizyty u lekarza. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej dotyczy on witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Te które rozpuszczają się w wodzie zdecydowanie rzadziej do niego prowadzą, gdyż organizm jest w stanie samodzielnie wydalić je wraz z moczem. Szczególną ostrożność powinniśmy więc zachować w stosowaniu witamin A,D,E oraz K. Jeśli przez długi czas dostarczamy je do organizmu w dawkach, które w znacznym stopniu przekraczają dzienne normy zapotrzebowania, to możemy w łatwy sposób doprowadzić właśnie do hiperwitaminozy.
Jeśli przedawkujemy witaminę A, pojawią się takie objawy jak: suchość skóry, pękanie warg, łamliwość paznokci, wzmożone wypadanie włosów, osłabienie, zmiana zabarwienia skóry, bóle kości i stawów, powiększenie wątroby i śledzony, nadpobudliwość, jadłowstręt, depresja, zapalenie spojówek, czy krwawienia z nosa. Przy nadmiarze witaminy D może dochodzić do: bóli stawów, osłabienia mięśniowego, nudności, wymiotów, utraty apetytu, czy zwapnienia narządów i tkanek.
A co w przypadku pozostałych dwóch witamin?
Hiperwitaminoza spowodowana witaminą E może prowadzić do: zmęczenia, zaburzenia czynności układu pokarmowego, bóli mięśni, bóli głowy, osłabienia krzepliwości krwi oraz zaburzeń widzenia. Nieprawidłowości mogą pojawić się w naszych organizmach również na skutek nadmiernie dużej ilości witaminy K. W tym przypadku mamy najczęściej do czynienia z zaburzeniami pracy wątroby, skokami ciśnienia tętniczego oraz zaburzeniami krzepnięcia krwi.
Przedawkowanie witamin nie jest powszechnie rozpoznawane i raczej rzadko się je spotyka. Dużo powszechniejsze są niedobory. Jednak z pewnością warto zwracać uwagę na symptomy od naszego organizmu.