Jakie są objawy kamicy ślinianek i co z tym zrobić?
Ślinianki, czyli gruczoły wydzielania zewnętrznego spełniają szereg ważnych funkcji w organizmie. Składają się z miąższu ślinianki, gdzie komórki wydzielnicze produkują ślinę oraz z przewodów wyprowadzających ślinę. Prawidłowo działające gruczoły ślinowe potrafią w ciągu jednego dnia wyprodukować ok. litra śliny. Nieprawidłowości w działaniu mogą być wynikiem odkładania się w śliniankach soli mineralnych, co prowadzi do tworzenia się kamieni ślinowych.
Przyczyny kamicy ślinianek i jej objawy
Kamienie gruczołu ślinowego to zazwyczaj skrystalizowane fosforany lub węglany wapnia, które mogą tworzyć się w każdym z trzech głównych gruczołów ślinowych jamy ustnej. Stan ten określany jest jako kamica ślinianek. Powodem rozwoju choroby jest przede wszystkim zaburzenie ilości wytwarzanych wewnątrz ślinianki elektrolitów, co wypływa na zwiększenie gęstości śliny i prowadzi do tworzenia się kamieni. Kamica ślinianek prowadzi do zastoju śliny w samym gruczole, powodując u pacjenta stan zapalny oraz obrzęk, co wiąże się jednocześnie z bólem twarzy, ust i szyi. Dodatkowym objawem choroby jest suchość w ustach, problemy z połykaniem oraz z otwieraniem ust. W przypadku rozwinięcia się stanu zapalnego może pojawić się gorączka, zaczerwienienie oraz nieprzyjemny smak w ustach. Niewielki odsetek pacjentów nie ma żadnych objawów, a o chorobie dowiadują się przypadkowo, szukając pomocy medycznej związanej z innymi dolegliwościami.
Sposoby leczenia kamicy ślinianek
Leczenie kamicy ślinianek musi odbywać się pod kontrolą lekarza specjalisty. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zleca wykonanie badań diagnostycznych – RTG, USG lub sialogramu, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Leczenie kamicy polega na usunięciu kamienia. Przy małych kamieniach pomocne bywa stymulowanie przepływu śliny. Większe kamienie muszą zostać usunięte chirurgicznie przez lekarza otolaryngologa lub chirurga szczękowo-twarzowego.