Jakie mogą być przyczyny drętwienia ciała?
Każdemu z nas z pewnością zdarzyło się zbyt długo pozostawać w jednej pozycji i w konsekwencji odczuwać nieprzyjemne drętwienie bądź mrowienie w kończynach. Jeśli takie uczucie zdarza nam się sporadycznie, nie ma się czym martwić. Ale co wtedy, gdy drętwienie ciała zdarza nam się często i niespodziewanie? Należy poszukać jego przyczyn.
Parestezje, czyli mrowienie i drętwienie ciała
Uczucie mrowienia, drętwienia czy zaburzenia czucia nazywamy fachowo parestezjami lub inaczej czuciem opacznym. Mogą one oczywiście występować sporadycznie u osób zdrowych, na przykład na skutek długotrwałego ucisku na nerw. Jednak parestezje pojawiające się nagle, nieoczekiwanie i często, mogą świadczyć o poważniejszej chorobie, dlatego są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Jedynie ustalenie i wyeliminowanie przyczyn problemu może pomóc nam pozbyć się nieprzyjemnego drętwienia ciała.
Przyczyny drętwienia ciała - diagnoza i leczenie
Odkrycie przyczyn parestezji powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem przeprowadzonym z pacjentem przez lekarza. Drobiazgowa diagnostyka pozwoli zbadać, jakie schorzenia mogą leżeć u podstaw drętwienia ciała. Owych powodów może być naprawdę wiele, dlatego pewną wskazówką może być miejsce odczuwania mrowienia czy drętwienia. Przyczynami nawracających parestezji mogą być na przykład: niedobór witamin, cukrzyca, odmrożenia, stwardnienie rozsiane, dyskopatia, niedoczynność tarczycy, wylew, miażdżyca, kamica, zakażenie półpaścem czy nowotwory. Zdarza się też, że drętwienie kończyn jest objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, zespołu niespokojnych nóg (RLS) czy chorób reumatycznych. Jak więc widać wyraźnie, przyczyn jest tak wiele, że tylko wykonanie niezbędnych badań zleconych przez lekarza może wskazać faktyczny powód występowania parestezji.