Jakie badania wzroku może zlecić lekarz medycyny pracy?
Przeprowadzane w ramach medycyny pracy badania mają na celu stwierdzenie, że stan zdrowia pacjenta jest na tyle dobry, że jest on w stanie wykonywać swoje obowiązki w pracy. W dzisiejszym wpisie na blogu Kliniki Medycznej Medan w Jarocinie opisujemy, jakie rodzaje badań okulistycznych mogą być konieczne do wykonania w ramach medycyny pracy.
Kiedy lekarz medycyny pracy może wysłać pacjenta do okulisty?
Lekarz medycyny pracy może wysłać pacjenta na dodatkowe badanie do gabinetu okulistycznego zawsze wtedy, gdy ma wątpliwości dotyczące wzroku pacjenta. Dobre widzenie jest po prostu konieczne podczas wykonywania każdego rodzaju pracy. Najczęściej stwierdzanym problemem u pacjentów jest wyraźne pogorszenie ostrości wzroku. W gabinecie lekarza medycyny pracy nie ma możliwości zbadania wady refrakcji wzroku i dlatego przed wystawieniem pozytywnej opinii na temat stanu zdrowia pacjenta i stwierdzeniem, że jest on zdolny do wykonywania określonych obowiązków, najpierw niezbędna jest jeszcze wizyta u okulisty.
Rodzaje badań okulistycznych w ramach medycyny pracy
W gabinecie okulistycznym lekarz w trakcie przeprowadzania badania w ramach medycyny pracy zazwyczaj przeprowadza pełne badanie oczu i badanie wzroku. Badanie okulistyczne może się składać z kilku elementów. Najważniejsze etapy wizyty w gabinecie okulistycznym to:
- Badanie wady refrakcji wzroku – czyli badanie ostrości wzroku. Na początku lekarz zawsze przeprowadza badanie obiektywne w postaci komputerowego badania wzroku. Daje mu ono wstępny obraz tego, w jakim stanie jest wzrok pacjenta. Później przeprowadzane jest jeszcze badanie subiektywne, z czynnym udziałem pacjenta, w którym do określenia wielkości wady refrakcji wykorzystuje się rzutnik optotypów lub tablice okulistyczne. Celem badania wzroku jest wystawienie recepty na korekcję okularową.
- Badanie dna oka – w podstawowym zakresie badanie to jest przeprowadzane z wykorzystaniem oftalmoskopu. W przypadku powstania jakichś wątpliwości na temat stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenia dokładniejszego badania dna oka po rozszerzeniu źrenic.
- Badanie widzenia barw – badanie ma na celu sprawdzenie, czy pacjent właściwie rozpoznaje barwy. Badanie jest przeprowadzane z zastosowaniem tablic Ishihary. Na barwnym, np. zielonym tle, umieszczone są mające inny kolor cyfry. Ze względu na to, że takie problemy najczęściej dotyczą koloru czerwonego, umieszczone na zielonym tle cyfry zazwyczaj mają właśnie taki kolor.
- Badanie widzenia przestrzennego – w trakcie badania pacjent ma założone specjalne okulary i musi starać się odczytać umieszczone na tablicach trójwymiarowe obrazki, odpowiadając na pytania, czy wskazywane fragmenty obrazków są wypukłe, czy wklęsłe.
Efektem przeprowadzenia badań okulistycznych w ramach medycyny pracy może być zalecenie do rozpoczęcia stosowania lub do zwiększenia mocy używanej już korekcji okularowej.