Jakie badania wykonuje się dla pracowników narażonych na drgania?
Badania medycyny pracy są obowiązkowe dla każdej osoby, która zostaje zatrudniona na umowę o pracę. Poza tym konieczne jest przeprowadzanie co jakiś czas badań kontrolnych. W przypadku prac fizycznych związanych z obsługą niektórych maszyn pracownicy narażeni są na drgania wywoływane przez sprzęt. Drgania te przekazywane są do organizmu człowieka przez części ciała, które mają bezpośredni kontakt z drgającym obiektem.
Badania dla pracowników narażonych na drgania przenoszone przez ręce
Występują dwa rodzaje drgań: miejscowe, które są przenoszone przez ręce oraz ogólne, przekazywane do organizmu przez stopy lub części tułowia. Wykonywane badania medycyny pracy mogą się różnić w zależności od rodzaju drgania, na które narażony jest pracownik. W przypadku drgań mechanicznych działających na kończyny górne, przeprowadzane są badania ogólne, które skupiają się najmocniej na kontroli układu naczyniowego, nerwowego i kostnego w zakresie rąk. Poza tym przeprowadzane są badania pomocnicze, takie jak próby oziębienia z termometrią skórną oraz próbą uciskową, zdjęcia rtg. dłoni i stawów łokciowych, a także ocena czucia wibracji metodą palestezjometryczną. Te same badania wykonuje się w przypadku badań wstępnych oraz okresowych.
Badania okresowe po raz pierwszy powinny zostać wykonane po roku pracy, a kolejne cyklicznie co 3 lata.
Ochrona przed zagrożeniami wynikającymi z drgań o działaniu ogólnym
Badania dla pracowników narażonych na drgania działające na całe ciało mają inny zakres niż te w przypadku narażenia na drgania przenoszone przez ręce. Badania medycyny pracy w tym przypadku skupiają się na wykluczeniu problemów neurologicznych. Poza nimi tak jak w każdym przypadku przeprowadzane są badania ogólne. Zależnie od wskazań, może okazać się konieczne wykonanie również rtg. kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Poza tym, jeśli wystąpią zawroty głowy, niezbędne jest wykonanie badania błędnika.
Badania okresowe powinno powtarzać się co 4 lata, jednak jeśli występują jakiekolwiek problemy zdrowotne związane z wykonywanym zajęciem, częstotliwość kontroli może zostać zwiększona.