Jak w praktyce wyglądają badania psychologiczne dla kierowców?
O tym, że wszystkie badania, które muszą przechodzić kierowcy, są ważne, nikogo raczej nie trzeba przekonywać. Obowiązek wykonywania badań psychotechnicznych obejmuje kierowców zawodowych. Tych, którzy zajmują się transportem pasażerów, towarów, wszystkich dostawców i kurierów, a także kierowców pojazdów uprzywilejowanych. W naszym artykule przyjrzymy się, jak właściwie wyglądają badania psychologiczne dla kierowców.
Badania psychologiczne kierowców w trzech punktach
Zacznijmy od tego, że „badania psychologiczne” to często pojęcie używane zamiennie z „badaniami psychotechnicznymi”. Badania przeprowadza psycholog, przy czym nie chodzi w nich wyłącznie o ocenę osobowości, która jest przeprowadzana na podstawie rozmowy, często też wypełnianego kwestionariusza. To także dwa inne punkty: diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy, która odbywa się na podstawie rozwiązywanych przez badanego testów. W nowoczesnych badaniach psychotechnicznych wykorzystuje się też specjalistyczną aparaturę. To trzeci punkt badań – dokonywanie pomiarów, które określają szybkość czasu reakcji i nie tylko. Dzięki nowoczesnej aparaturze można określić koordynację wzrokowo-ruchową, także w ciemności, czy np. właściwe postrzeganie odległości oraz prędkości.
Czy do badań psychologicznych dla kierowców trzeba się specjalnie przygotować?
Omawiane badanie psychologiczne dla kierowców nie wymaga specjalnego przygotowania, ale o paru sprawach trzeba pamiętać. Jeśli mamy skierowanie wystawione przez pracodawcę, lekarza, czy np. skierowanie z Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego, zabieramy je ze sobą. Musimy też mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, a także prawo jazdy, jeśli już je mamy.
Pamiętamy o okularach lub soczewkach, jeśli takowe nosimy – bez nich lepiej nie przystępować do żadnych testów. Na badanie należy przyjść wyspanym i wypoczętym, ważna jest nasza koncentracja.
Czego nie robimy przed badaniem? - Nie próbujemy szukać przykładowych testów i kwestionariuszy, dociekać, co nas czeka w gabinecie (aktywny już kierowca ogólnie to wie, jednak badania się zmieniają na przestrzeni lat). To badanie psychologiczne, a nie egzamin eliminacyjny. Jeśli wszystko jest z nami OK, a to przecież chcemy sprawdzić, bez problemu przejdziemy całe badania psychotechniczne.