Jak przebiega konsultacja neurologiczna?
Neurolog to lekarz, którego specjalnością jest diagnoza oraz leczenie chorób OUN i nerwów obwodowych. W celu zdiagnozowania choroby lekarz bada czynności układu nerwowego oraz obserwuje, jak ciało reaguje na konkretne bodźce dotykowe. Zanim jednak lekarz zleci badania obrazowe, potrzebna jest konsultacja neurologiczna – jak przebiega? Czego się spodziewać, zapisując się na wizytę?
Wywiad lekarski: podstawa konsultacji u neurologa
Z reguły pacjenta kieruje do neurologa lekarz pierwszego kontaktu, gdy widzi ku temu podstawy – to znaczy wtedy, gdy objawy, na które skarży się pacjent, mogą sugerować schorzenie związane z ośrodkowym układem nerwowym. Wiele osób, które idą na konsultację neurologiczną, ma poważne obawy dotyczące tego, jak przebiegnie wizyta. Zupełnie niepotrzebnie – jej podstawą jest wywiad lekarski oraz, po jego przeprowadzeniu, wstępne badania, do których nie trzeba specjalnie się przygotowywać.
Szczegółowa rozmowa z Pacjentem jest zresztą podstawą postawienia trafnej diagnozy niezależnie od tego, czy chodzi o badanie okulistyczne, endokrynologiczne, dermatologiczne bądź jakiekolwiek inne. Także w trakcie wizyty u neurologa lekarz zaczyna przede wszystkim od pytania, z jakim problemem pacjent się do niego zgłasza. Następnie przechodzi do serii pytań dotyczących dolegliwości, które najczęściej występują w schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego. Chodzi o takie objawy jak m.in.:
- zawroty głowy,
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia równowagi,
- bóle głowy,
- zaburzona koordynacja ruchów,
- drętwienia mięśni,
- napady drgawkowe,
- ruchy mimowolne – takie jak np. drżenia,
- zaburzenia smaku, wzroku, widzenia, węchu,
- osłabienie siły mięśniowej,
- trudności z utrzymaniem moczu lub stolca.
Wstępne badanie neurologiczne
Wstępnych badań neurologicznych nie należy się bać. Wszystkie czynności wykonywane przez lekarza podczas konsultacji neurologicznej są zupełnie bezbolesne. Badania wstępne u neurologa obejmują przede wszystkim:
- ocenę czynności nerwów czaszkowych – nerwu węchowego (odczuwanie zapachów) oraz, na podstawie badania gałek ocznych, nerwów wzrokowego, okoruchowego, bloczkowego oraz odwodzącego,
- badanie objawów oponowych – jest kilka objawów oponowych. Ten najbardziej podstawowy neurolog stwierdza, przeprowadzając badanie sztywności karku u pacjenta leżącego na plecach, unosząc jego głowę i kierując w stronę klatki piersiowej,
- ocenę siły mięśniowej – pacjent może zostać poproszony o mocne ściskanie własnymi rękoma rąk lekarza; może także dostać polecenie unoszenia kończyn przy jednoczesnym „blokowaniu” tego ruchu przez neurologa,
- badanie odruchów – przeprowadzane jest przy pomocy młotka neurologicznego. Bada się kilka odruchów, m.in. kolanowy oraz skokowy. Badanie jest wykonywane bardzo delikatnie: nie potrzeba dużej siły, by zaobserwować reakcje pacjenta oraz jego odruchy, osłabione bądź wzmożone.
Dopiero na podstawie rzetelnego, szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz badań wstępnych lekarz diagnozuje schorzenie neurologiczne. W uzasadnionych przypadkach przed wydaniem diagnozy może skierować pacjenta na dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy biochemia krwi.