Jak przebiega badanie słuchu?
Badanie słuchu to jedno z grupy ważnych badań, dzięki któremu można uniknąć poważnych schorzeń wymagających długiego leczenia. W związku z tym warto zaplanować regularne badania tego typu i wręcz kontrolować to, kiedy ostatnio były one robione. Jednak niektórzy mogą mieć obawy co do przebiegu takich badań i na przykład bać się tego, że są one bolesne. Warto więc poświęci temu tematowi trochę czasu i dowiedzieć się jak przebiega badanie słuchu!
Kto powinien badać słuch?
Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, kto powinien badać swój słuch, brzmieć właściwie powinna: KAŻDY! Związane jest to z faktem, że utrata słyszalności może być bardzo powolna i właściwie czasem nawet niezauważalna. Dlatego warto regularnie badać swój słuch. Badanie takie to także konieczność dla osób, które ukończyły 50 rok życia. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do wyraźniejszego pogorszenia słuchu. Szczególnie podkreślić powinno się to, że badanie słuchu jak najszybciej wykonać powinna każda osoba, która zauważyła negatywne zmiany w słyszeniu, podejrzewa u siebie niedosłuch, albo także wykazuje objawy szumów usznych. Badanie słuchu jest też podstawowym krokiem do odpowiedniego doboru aparatu słuchowego.
Widać więc chyba dość wyraźnie jak ważny jest ten rodzaj badań. Nie powinniśmy więc ich odwlekać, a wręcz reagować na pojawiające się symptomy jak najszybciej tylko się da. Od razu pragniemy także uspokoić co niektórych. Badania słuchu, bez względu na przebieg są bezbolesne i zawsze wykonywane z dbaniem o jak największy komfort pacjenta!
Rodzaje i przebieg badania słuchu!
Zacznijmy od tego, że badania słuchu dzielą się na dwa typy:
- badania obiektywne to takie, które wykonywane są z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i nie wymagają współpracy z pacjentem,
- badania subiektywne wymagają natomiast udziału i współpracy badanej osoby. Takie badania są badaniami podstawowymi i dają wstępny obraz, dzięki któremu lekarz może zdecydować o skierowaniu na dalsze, bardziej szczegółowe badania. Ten rodzaj badań wykonany może być przez lekarza rodzinnego.
Podkreślenia wymaga także fakt, że przebieg badania słuchu zależy przede wszystkim od tego, jaką metodę wybrał lekarz laryngolog. To on decyduje jak najlepiej zdiagnozować albo wyeliminować występowanie jakiegoś schorzenia.