Jak powinno wyglądać badanie wzroku?
Badania wzroku są jednymi z najważniejszych badań okresowych, które powinny być wykonywane przez każdego pacjenta. Dzięki wykonaniu badania okulistycznego możemy mieć pewność, że naszym oczom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, czyli nie dochodzi w nich do rozwijania się jakiejś groźnej choroby. Badania wzroku są też zazwyczaj jednymi z podstawowych, jakie są wykonywane w ramach medycyny pracy. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jak powinno wyglądać krok po kroku standardowe badanie wzroku.
Na początku okulista przeprowadza wywiad lekarski
Pierwszym etapem badania wzroku jest przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu lekarskiego. W trakcie rozmowy lekarz na pewno zapyta o to, w jakim celu pacjent umówił się na wizytę w gabinecie, czy jest to zwykła wizyta kontrolna, czy pacjent może zaobserwował u siebie jakieś niepokojące objawy. Na pewno również zapyta o to, czy pacjent boryka się z jakimiś chorobami przewlekłymi i czy przyjmuje jakieś leki oraz o ewentualnie przebyte wcześniej choroby i urazy oczu. Istotną informacją będzie również to, czy w rodzinie pacjenta występowały kiedyś np. jaskra lub zaćma, czyli choroby, których powstanie może być uwarunkowane genetycznie.
Przedmiotowe badanie wzroku
Niezależnie od tego, czy jest to okresowe badanie wzroku, czy np. badanie medycyny pracy, w następnym etapie wykonywane jest przedmiotowe badanie wzroku, czyli najpierw poddaje się ocenie oczodoły, wielkość i ruchomość gałek ocznych i powieki, a następnie sprawdzana jest u pacjenta ostrość wzroku, widzenie barw oraz pole widzenia. Badanie wzroku zazwyczaj rozpoczyna się od badania subiektywnego, czyli od komputerowego badania wzroku, które pokazuje, jaką dokładnie wadę refrakcji posiada pacjent. Takie badanie nie pozwala jednak np. na dobranie koniecznych do stosowania okularów korekcyjnych, ponieważ do tego potrzebne jest przeprowadzenie obiektywnego badania wzroku, w trakcie którego pacjent będzie mógł powiedzieć, jak się czuje przy zastosowaniu konkretnej mocy korekcji. Badanie obiektywne przeprowadza się z użyciem tablic okulistycznych oraz oprawy okulistycznej, do której lekarz wkłada soczewki o konkretnej mocy. W trakcie takiego badania pacjent musi odczytywać z oddalonej od niego tablicy litery lub cyfry i na tej podstawie można określić, czy dobrana moc korekcji jest odpowiednia.
Badanie pola widzenia
Bardzo ważnym elementem badania okulistycznego jest także badanie pola widzenia. Takie badanie pozwala wykryć wiele groźnych chorób oczu, m.in. jaskrę czy zaćmę. W trakcie badania zadaniem pacjenta jest obserwowanie na monitorze poruszającego się punktu świetlanego i zasygnalizowanie momentu, w którym przestaje on być widoczny. Wynik badania pola widzenia pozwala na wykrycie w nim ewentualnych ubytków, które mogą świadczyć o powstaniu choroby siatkówki. Uzupełnieniem badania zazwyczaj jest jeszcze badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Oba te badania umożliwiają wykrycie jaskry i to nawet w jej wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest jeszcze możliwość wdrożenia blokującego jej dalszy rozwój leczenia.