Jak poprawić swoją samoocenę?
Niska samoocena wynikać może z wielu różnych czynników, między innymi wychowania czy ogólnie przyjętych kulturowych wzorców. Może również wiązać się z nieśmiałością czy wynikać z określonych cech charakteru. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które sprawią, że twoje poczucie własnej wartości wzrośnie. Sprawdź, jak poprawić swoją samoocenę.
Myśl pozytywnie i powtarzaj afirmacje
Moc pozytywnego myślenia jest często niedocenienia, tymczasem snucie optymistycznych scenariuszy pozytywnie wpływa na samoocenę. Zamiast nadmiernie zamartwiać się czarnymi wizjami, załóż, że wszystko pójdzie zgodnie z twoim planem. Nie zadręczaj się stwierdzeniami, takimi jak: „Znowu na pewno mi się nie uda”, „Wszystko pójdzie źle”, „Popełnię błąd”, „Nikt mnie nie polubi”. Zamiast tego powtarzaj afirmacje: „Wszystko pójdzie dobrze”, „Na pewno mi się uda”, „Jestem mądra i wartościowa”, „Ludzie mnie lubią”. Szybko zauważysz, że z dnia na dzień stajesz się coraz bardziej pewna siebie.
Naucz się przyjmować komplementy i nie bierz negatywnych ocen do siebie
Rumienisz się, słysząc najdrobniejszy komplement lub natychmiast mu zaprzeczasz? Zamiast przyjąć pochwałę z uśmiechem, zaraz zaczynasz się tłumaczyć z nowego zakupu lub dezawuować jego wartość? Zmień swoje nastawienie i zrozum, że zasługujesz na każde dobre słowo oraz komplement, bo… jesteś tego warta! Z drugiej strony nie bierz każdej negatywnej oceny personalnie. Krytyka przedstawionego przez ciebie na zebraniu projektu nie oznacza krytyki twojej osoby, a jedynie twoich działań czy pracy. Przyłapiesz koleżanki na szeptaniu w pokoju socjalnym? Nie zakładaj od razu, że to ty jesteś przedmiotem ich rozmowy. Za całą pewnością rozmawiają o czymś zupełnie innym albo… podziwiają twoją nową garsonkę!
Skontaktuj się z psychologiem
Bywa, że niskie poczucie własnej wartości i niska samoocena całkowicie paraliżują życie prywatne oraz zawodowe. Wówczas należy zgłosić się na konsultację z psychologiem, który nie tylko znajdzie źródło niskiej samooceny, lecz również zaproponuje ćwiczenia i metody walki z niskim poczuciem własnej wartości. W trakcie terapii prześledzi historię stosunków rodzinnych, aby zbadać, jaki wpływ na dorosłe życie miały twoje relacje w dzieciństwie i jakie prawdy oraz postawy życiowe były ci przekazywane. Dzięki regularnym spotkaniom z psychologiem stopniowo zaczniesz otwierać się na innych ludzi i wzmocnisz własną samoocenę. A poczucie własnej wartości pozwoli ci zbudować trwałe oraz głębokie przyjaźnie.
Zadbaj o siebie
Na koniec warto wspomnieć, jak ogromną rolę w budowaniu własnej samooceny odgrywa dbanie o siebie i o swój komfort psychiczny oraz fizyczny. Wysypiaj się oraz zdrowo odżywiaj, staraj się znaleźć czas na fryzjera, kosmetyczkę czy inne drobne przyjemności, takie jak spotkania z przyjaciółmi, relaksująca kąpiel w otoczeniu zapachowych świec czy maraton ulubionego serialu na wygodnej kanapie. Pamiętaj, że dbanie o siebie jest przejawem miłości w stosunku o siebie samego i troski o własne dobro, a także przyznanie, że jest się kimś wyjątkowym, zasługującym na wszystko, co najlepsze! Takie przeświadczenie stanowi najlepszy oraz najbardziej solidny fundament budowania własnej wartości.