Jak należy żyć po zawale serca?
Zawał mięśnia sercowego, nazywany również zawałem serca, a potocznie atakiem serca to martwica mięśnia sercowego, która została spowodowana jego niedokrwieniem, do czego doszło w wyniku zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Jedną z jego cech charakterystycznych jest to, że po jego przebyciu pacjenci powinni zmienić swój styl życia, stosując się przy tym do wszelkich zaleceń lekarza prowadzącego. Jak więc żyć po zawale serca?
Na czym powinna polegać profilaktyka wtórna zawału serca?
Po zawale serca ważne jest przede wszystkim to, by narażać się na stres. Trzeba więc nauczyć się żyć w taki sposób, by dawać sobie chwile relaksu i odpoczynku, dzięki którym możliwe będzie pełne wyciszenie i ukojenie silniejszych emocji. To jednak nie wszystko. Istnieje kilka innych standardowych zaleceń, do których należy się stosować, kiedy doznało się ataku serca wykrytego między innymi na podstawie badania EKG.
Jeżeli osoba, która doznała zawału mięśnia sercowego, paliła dotychczas papierosy, powinna ona z tego zrezygnować. Należy pamiętać o tym, że nikotyna uszkadza ściany naczyń krwionośnych i przyczynia się do powstawania skrzeplin we krwi. Po jej odstawieniu ryzyko choroby wieńcowej ulega zmniejszeniu się.
Równie ważna jest odpowiednia dieta. Warto wyeliminować bądź ograniczyć spożywanie takich produktów jak chleb, mięso, tłuszcze zwierzęce i produkty mleczne. Dobrze też zrezygnować ze słodyczy, cukru i soli, a także unikać spożywania smażonych dań. Poza tym należy utrzymywać odpowiednią masę ciała, a także ściśle stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich. Niewątpliwie kluczowe jest to, by dbać o zdrowy styl życia, na który składa się w szczególności odpowiednio dopasowana do możliwości danej osoby aktywność fizyczna i dieta.