Jak diagnozuje się wady postawy?
Wady postawy występują u wielu osób. Służące ich diagnozowaniu badania wad postawy najczęściej są wykonywane u dzieci, jednak nie oznacza to, że u dorosłych pacjentów już się ich nie przeprowadza. W wielu przypadkach może być to bowiem poważny problem i główna przyczyna odczuwania przez nich np. uporczywych bólów karku i pleców. W dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy, jakie symptomy świadczą o powstaniu wady postawy u pacjentów, jakie są zalecenia do przeprowadzania badań wad postawy oraz jakie rodzaje badań wad postawy są wykonywane najczęściej.
Prawidłowa postawa
U pacjentów, którzy nie borykają się z żadnymi wadami postawy kręgosłup w płaszczyźnie czołowej tworzy linię prostą, natomiast w płaszczyźnie strzałkowej widoczne są w nim swoiste wygięcia. W ludzkim kręgosłupie występują aż 4 naturalne wygięcia. Są nimi:
- kifoza krzyżowa,
- kifoza piersiowa,
- lordoza lędźwiowa,
- lordoza szyjna.
Powstanie w postawie pacjenta jakichkolwiek zmian może się wiązać z wieloma problematycznymi objawami bólowymi. Z tego względu w przypadku zdiagnozowania określonych problemów, lekarze często wypisują pacjentom skierowania na wykonanie badania postawy.
Wskazania do przeprowadzenia badań wad postawy
Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia badań wad postawy są przewlekłe dolegliwości bólowe kości i stawów oraz podejrzenia złamania kości. Takie badania wykonywane są jednak również w wielu innych przypadkach. Istotnymi wskazaniami mogą być też problemy związane ze zdeformowanymi kończynami, nabyte lub wrodzone skrzywienie kręgosłupa oraz zwichnięcia i innego typu urazy stawów.
Jakie mogą być rodzaje wad postawy?
Rodzaj badania wady postawy jest wybierany przez lekarza ortopedę na podstawie stwierdzonych objawów. Istnieją 3 podstawowe rodzaje badań wad postawy.
Na pierwszej wizycie u lekarza ortopedy przeprowadzane jest wzrokowe badanie wady postawy. Lekarz ocenia postawę pacjenta na podstawie ustalonych reguł oceny wad postawy. W razie jakichkolwiek wątpliwości badanie wzrokowe daje mu wskazania do zalecenia dalszych badań. W trakcie badania wzrokowego oceniane są także elementy wady postawy, czyli wykonywana jest ocena konkretnych łączących się w całą sylwetkę odcinków i elementów ciała.
W niektórych przypadkach wzrokowe badanie postawy ciała nie jest jednak wystarczające. W następnym etapie zazwyczaj przeprowadzane jest jeszcze badanie wady postawy za pomocą fotografii. Lekarz najpierw wykonuje zdjęcia konkretnych krzywizn, a następnie samodzielnie lub z pomocą innych specjalistów dokonuje ich oceny. Wykonane zdjęcie będzie też później stanowiło punkt odniesienia po rozpoczętym leczeniu wady postawy. Innym często stosowanym rodzajem badań jest komputerowe badanie wady postawy. Jest ono chętnie wykonywane przez specjalistów przede wszystkim dlatego, że jest bardzo dokładne i pozwala precyzyjnie określić, z jakimi problemami zmaga się pacjent.