Dlaczego mężczyźni badają się rzadziej?
Odwiedzając lekarskie przychodnie zaobserwować można, że w poczekalniach większość pacjentów stanowią kobiety. Mężczyźni badają się dużo rzadziej. Zaledwie trzydzieści procent z nich raz w roku odwiedza lekarza w celu wykonania podstawowych badań, a połowa mężczyzn w ciągu ostatniego pół roku nie wykonała żadnego badania profilaktycznego. Mężczyźni zazwyczaj pukają do drzwi gabinetów lekarskich, gdy różnego rodzaju schorzenia są już bardzo zaawansowane i trudne w leczeniu. Sprawdź, dlaczego mężczyźni badają się rzadziej oraz jakie badania powinni wykonywać.
Strach ma wielkie oczy
Tym, co głównie powstrzymuje mężczyzn przed wizytą u lekarza jest strach przed wykryciem poważnej choroby oraz przed wiążącymi się z tym konsekwencjami, takimi jak zmiana dotychczasowych nawyków, zmiana trybu życia czy trudności finansowe. Mężczyźni obawiają się, że poważna choroba może odbić się negatywnie na ich rodzinie oraz na domowym budżecie, a także, że wyeliminuje ich z aktywności zawodowej oraz zniweczy ich karierę.
Nie bez znaczenia jest również kulturowy stereotyp mężczyzny, który nie uskarża się na dolegliwości i cieszy się zawsze idealnym zdrowiem oraz fizyczną tężyzną. Stereotyp ten sprawia, że mężczyźni, odczuwający ból lub inne symptomy, wstydzą się do tego przyznać i mówić głośno o swoim cierpieniu, a w konsekwencji unikają wizyt u lekarza.
Jakim badaniom powinni poddać się mężczyźni?
Spektrum badań profilaktycznych dla mężczyzn jest dość szerokie i obejmuje przede wszystkim:
- podstawowe badania krwi,
- ocenę poziomu cholesterolu,
- ocenę poziomu glukozy,
- poziom PSA,
- kolonoskopię,
- EKG.
Rodzaj badań zależy od wieku pacjenta. Mężczyźni w wieku trzydziestu lat powinni wykonywać morfologię, mierzyć ciśnienie tętnicze oraz sprawdzać poziomu cukru we krwi i wykonywać ogólne badanie moczu. Po przekroczeniu czterdziestu lat mężczyzna powinien wykonać pierwsze EKG, poddać się kontrolnemu badaniu prostaty, oznaczyć poziom PSA, będący ważnym elementem diagnostyki nowotworów prostaty, a także zbadać wzrok i słuch. Po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia należy natomiast regularnie badać prostatę, wykonać badanie w kierunku raka jelita grubego, czyli kolonoskopię oraz zbadać poziom hormonów tarczycy.