Czym są testy psychotechniczne?
Celem testów psychotechnicznych jest ocena sprawności psychicznej oraz ocena zdolności obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów. Obowiązkowym testom psychotechnicznym podlegają operatorzy specjalistycznego sprzętu budowlanego, pracownicy wysokościowi, zawodowi kierowcy, kierowcy pojazdów służbowych i uprzywilejowanych, motorniczy, a także egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Na czym polegają testy psychotechniczne i jak się do nich przygotować?
Badania psychotechniczne przeprowadzane są przez psychologa i trwają do trzech godzin. Składają się z kilku testów oceniających osobowość, sprawność intelektualną, koncentrację, spostrzegawczość, szybkość podejmowania decyzji. Część badań wykonywana jest w „ciemni”. Dzięki temu można orzec, czy kierowca jest zdolny prowadzić pojazd po zmroku. Do testów psychotechnicznych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy być wypoczętym i wyspanym i nie spożywać dzień wcześniej alkoholu, a także nie zażywać środków psychoaktywnych. W dniu badania należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy, a także noszone na co dzień okulary lub soczewki i przystąpić w nich do testów.
Jak przebiega badanie psychotechniczne?
Pierwsza część badania psychotechnicznego to psychotesty, mające na celu zbadanie osobowości oraz sprawności intelektualnej badanego. Służą one również weryfikacji umiejętności koncentracji badanego, jego spostrzegawczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji. W czasie drugiej części badań używa się specjalistycznej aparatury, weryfikującej refleks, koordynację wzrokowo-ruchową oraz adekwatność reakcji. Używany w czasie testów aparat krzyżowy weryfikuje odporność na zmęczenie, miernik czasu reakcji sprawdza długość czasu reakcji oraz samą reakcję na bodźce. Aparat Piórkowskiego i pierścienie Landolta natomiast w połączeniu z noktometrem dają obraz dolnego progu wrażliwości wzrokowej badanego. W trakcie badań psychotechnicznych sprawdzona zostaje również adaptacja wzroku do ciemności po olśnieniu.