Brakuje Ci łez? Koniecznie udaj się do okulisty!
Oczy pieką, bolą, są zaczerwienione i zdecydowanie brakuje łez – to może być zespół suchego oka, czyli dolegliwość wywołana przede wszystkim przez czynniki środowiskowe. Szczególne znaczenie może mieć nasza praca – wiele godzin przed komputerem lub innym monitorem, oddziaływanie klimatyzacji. Mamy więc problem rzadszego mrugania i mniejszej wilgotności pomieszczeń. Jednak to nie wszystkie przyczyny.
Zespół suchego oka – odwiedź okulistę
Jeśli wyraźnie brakuje Ci łez, oczy pieką, to nie zwlekaj u umów się na konsultacje okulistyczną. Lekarz zbada wzrok i pomoże ustalić dokładną przyczynę takiego stanu. Dzięki temu możliwe będzie doprowadzenia do zmian w naszej codzienności, ale również wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Pośród licznych przyczyn zespołu suchego oka można wymienić m.in. zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, leki jakie przyjmują pacjenci, a pośród nich diuretyki czy beta-blokery na nadciśnienie, leki przeciwhistaminowe, czy antydepresanty, jednak również nasz wiek czy płeć. Im jesteśmy starsi, tym większe zagrożenie, jak również przypadłość ta dotyczy zdecydowanie częściej kobiet.
Postępowanie w przypadku wystąpienia zespołu suchego oka wiąże się najczęściej z koniecznością zakrapiania oczu oraz utrzymywaniem ich odpowiedniej higieny. W sposób szczególny powinniśmy skupić się na brzegach powiek. Jednak mimo wszystko terapia uznawana jest za uciążliwą. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim nie jest ona dopasowywana indywidualnie, a po drugie nie zawsze we właściwy sposób układa się współpraca pomiędzy lekarzem a pacjentem.
Problem z suchością oka a wizyta u okulisty
Jest to dolegliwość, która wymaga leczenia, głównie dlatego, że z czasem może prowadzić do pogarszania się wzroku. W związku z tym już na pierwszej wizycie okulista wykona szereg badań, które mogą pochłonąć nieco czasu, jednak pozwolą na ocenę podstawowych struktur wewnątrz oka i dobranie odpowiedniego leczenia, które mimo iż choroba jest przewlekła będą dawać pozytywne rezultaty, co jest bardzo ważne samopoczucia pacjenta i jego codziennego funkcjonowania.